Позиція відділу освіти Тетіївської міської ради з питаньскасування рішення про припинення діяльності Кошівської філії Кашперівського ліцею та зміни виду діяльності Голодьківської філії Тетіївського ліцею № 2
Позиція
відділу освіти Тетіївської міської ради з питань скасування рішення про припинення діяльності Кошівської філії Кашперівського ліцею та зміни виду діяльності Голодьківської філії Тетіївського ліцею №2
2 вересня розпочався 2024/2025 навчальний рік. Заклади освіти підготовлені до роботи в умовах воєнного стану, отримали дозволи відповідних служб, укомплектовані кваліфікованим педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом, підготовленими укриттями. Забезпечено підвезення учнів до закладів шкільними автобусами та, частково, перевізниками на договірних засадах. Організовано харчування дітей за рахунок батьківських коштів і коштів місцевого бюджету (діти пільгових категорій). Поступово освітній процес налагоджується, усуваються недоліки.
Однак 19 вересня 2024 року на розгляд пленарного засідання сесії Тетіївської міської ради VIII скликання за ініціативи частини депутатів винесені питання про скасування рішень 28 сесії від 25 червня 2024 року щодо припинення діяльності Кошівської філії Кашперівського ліцею та зміни виду діяльності Голодьківської філії Тетіївського ліцею №2.
Вважаємо за доцільне оприлюднити нашу позицію.
Формування економічно спроможної мережі закладів освіти, яка б забезпечила усім здобувачам освіти рівний доступ до якісної освіти, - нагальна потреба не лише окремо взятої громади, а й України в цілому. Не зважаючи на важкі часи, що пов’язані із кривавою війною, яку веде росія в Україні, реформа освітньої галузі не припиняється. Оптимізація та модернізація закладів освіти проводиться на державному рівні, в тому числі і в сусідніх громадах. Іноземні донори, які виділяють кошти на утримання галузей гуманітарної сфери, вимагають раціонального їх використання.
При здійсненні заходів щодо формування ефективної мережі закладів освіти громади бралися до уваги основні фактори:
- демографічна ситуація й державні вимоги до наповнюваності класів (15 учнів – клас);
- наявність у школах певного ступеня усіх класів (початкова школа – 4 класи, базова школа - 5 класів);
- результативність і якість освіти: кадрове забезпечення предметниками-фахівцями, використання інноваційних технологій в освітньому процесі, доступ до сучасного технічного забезпечення освітнього процесу, залучення школярів до участі у конкурсах, турнірах, олімпіадах та формування у них навичок роботи в команді, критичного й креативного мислення та інших якостей, визначених державними стандартами початкової і базової освіти;
- дотримання вимог щодо фінансування шкіл з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2024 року № 245 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам»
Усі названі індикатори були ретельно проаналізовані. Результати моніторингів і аналізу різних груп факторів обговорювалися в педагогічному середовищі починаючи з 2022 року, публікувалися в соціальних мережах, офіційному сайті відділу освіти.
З січня 2024 року роз’яснювальна робота активізувалася, адже стало зрозуміло, що існує значний дефіцит коштів освітньої субвенції на заробітні плати вчителям (в межах 8 млн.грн), що є наслідком існування значної кількості малокомплектних шкіл із середньою наповнюваністю класів 5-7 учнів.
Заходи, які були проведені: скорочення годин варіативної частини навчальних планів, відсутність оплати за завідування кабінетами і спортивними залами, гурткової і спортивно – масової роботи, заміну уроків в разі хвороби основного вчителя, пониження до мінімальних (5%) надбавок за престижність і за роботу в інклюзивних класах, не дали відчутного результату, а ще й викликали невдоволення педагогів великих шкіл, які працюють з класами де наповнюваність складає 25 – 30 учнів, які готують переможців обласних і республіканських конкурсів, предметних олімпіад, турнірів, спортивних змагань, в яких забрали можливість індивідуальної роботи з тими учнями, які потребують допомоги.
Про можливість припинення діяльності або зміни виду діяльності шкіл громади йшла мова на засіданнях і нарадах директорів закладів освіти, завідувачів філій і їх заступників з січня по червень 2024. Обов’язком педагогів було донести інформацію до батьків, оскільки при вирішенні питання про закриття філій, які є структурною частиною опорного закладу, а освітній простір є єдиним, громадські обговорення законодавством не передбачені. У квітні працівники цих шкіл були попереджені про можливе вивільнення чи зміну істотних умов праці під підпис. Тобто, колективи Голодьківської і Кошівської філій були повідомлені про можливу зміну статусу їх шкіл, як і інших, щодо яких пропонувалося засновнику прийняти відповідні рішення.
30 травня відділом освіти, керівниками міської ради було організовано обговорення в межах «круглого столу» питання формування ефективної мережі закладів загальної середньої освіти Тетіївської територіальної громади за участю депутатів Тетіївської міської ради, директорів ЗЗСО, завідувачів філій. Були представлені аналітичні матеріали з даного питання.
Протягом червня обговорення питання відбувалося у депутатських комісіях, враховано пропозиції та підготовлено проєкти рішень в установленому порядку.
Під час засідання сесії по кожній із шкіл була надана інформація відділом освіти та відповіді на запитання депутатів.
Відтак, рішення, прийняті в законний спосіб 28 сесією Тетіївської міської ради 25 червня щодо зміни статусу чи припинення діяльності шкіл громади є обгрунтованими, виваженими, хоча болючими й непопуляними.
Усі намагання скасувати рішення індивідуального характеру, які виконані ще станом на 8 липня 2024 року (тобто такі, які вступили у законну силу) є неправомірними, політично заангажованими та не сприяють покращенню роботи освітньої галузі Тетіївської громади, відволікають відділ освіти від вирішення нагальних проблем окремих закладів освіти та галузі загалом.
Закликаємо депутатів міської ради, батьків та представників громадськості припинити спекуляції на грунті зміни статусу малокомплектних шкіл та допомогти у забезпеченні рівного доступу до якісної освіти усім здобувачам освіти незалежно від місця проживання та соціального становища.